Search
Generic filters

Sprzęt potrzebny do założenia trawnika

Masz dom i kawałek przylegającego terenu. Co z nim zrobić? Jeśli budowa basenu nie wchodzi w grę, zawsze możesz założyć własny piękny trawnik. Jak się do tego zabrać i w jakie zaopatrzyć się narzędzia. Odpowiadamy poniżej.

Eleganckie zielone pole, na którym możesz grać z dzieckiem w piłkę i urządzać rodzinnego grilla, wbrew pozorom nie wyrośnie samo. Trawnik potrzebuje opieki tak samo, jak na przykład ogródek kwiatowy. I choć ilość pracy, która musisz włożyć w jego utrzymanie, jest zdecydowanie mniejsza, to nie powinieneś pozostawiać trawnika samemu sobie. Możesz pomyśleć, że zajmie się nim natura – ale pamiętaj, że natura nie tworzy symetrycznych, równych kształtów. Jeśli liczysz na trawnik idealnie gęsty i zielony, a zarazem o równej długości, przygotuj się na jego regularne doglądanie.

Trawnik nie musi być duży, żeby wyglądał ładnie, a przy tym jego pielęgnacja nie jest aż tak wymagająca, jak utrzymywanie ogródka. Nie znaczy to jednak, że można zostawić go samemu sobie, aby móc podziwiać piękną zieloną murawę. Trawniki wymagają sporych nakładów pracy, co oznacza, że do ich utrzymania potrzebne są przede wszystkim chęci. Ale nie tylko.

Kluczowe jest zaopatrzenie – przydatne już w chwili zakładania trawnika. Mowa o takich urządzeniach, jak siewnik NAC. Ta maszyna do wysiewu trawy ułatwia równomierne rozmieszczenie nasion. Dzięki temu nie tylko trawnik wygląda lepiej, bo posiada idealną gęstość, ale również gleba jest właściwie zagospodarowana i każdy fragment trawnika ma zapewnioną właściwą ilość składników odżywczych.

Inne narzędzia stają się nieocenione, gdy topnieją śniegi. Do najistotniejszych urządzeń należą przy tym nie tylko kosiarka czy kosa spalinowa. Warto zakupić także aerator oraz wertykulator, czyli maszyny pozwalające zapewnić trawnikowi optymalne warunki do rozwoju. Bez nich znacznie trudniej dorobić się trawnika równomiernie gęstego, soczystego i pozbawionego wyłysiałych miejsc. Pracę, które wykonują te urządzenia, czyli oczyszczanie i napowietrzanie trawnika, można wykonać także ręcznie, choć w przypadku większych przestrzeni byłoby to niezmiernie męczące. Na szczęście można kupić aerator NAC pełniący jednocześnie funkcję wertykulatora.

Trawnik można założyć bez większego wysiłku, a następnie stosunkowo tanio utrzymywać. Nasiona są niedrogie, a trawa nie wymaga intensywnej opieki – choć oczywiście tylko wtedy, jeśli wiesz, co robisz i kupujesz właściwy gatunek, który przyjmie się na twoim gruncie. Urządzenia i narzędzia do pielęgnacji trawnika to zakup jednorazowy – rzecz jasna pod warunkiem, że odpowiednio się o nie zatroszczysz.

Przy sprzyjających warunkach możesz poświęcać trawnikowi nieco czasu raz na kilka tygodni. Kluczem do sukcesu jest umiar i równowaga. I do tego odrobina ogrodniczej wiedzy, ale dziś, w erze internetu, dostęp do niej łatwiejszy niż kiedykolwiek.

NAC Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich ,,Opracowanie nowego projektu wzorniczego w branży urządzeń ogrodniczych”

Celem projektu jest upowszechnienie modelu tworzenia wartości rynkowej produktów przez wdrażanie autorskich wzorów i współpracę z projektantami.

Planowane efekty: wprowadzenie na rynek robota koszącego
Wartość projektu: 1 274 280,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 600 600,00 PLN