Jak przygotować odśnieżarkę do pracy?

W ostatnich latach zima stała się tak nieprzewidywalna, że warto mieć odśnieżarkę pod ręką od listopada do nawet kwietnia. Ale samo posiadanie urządzenia to nie wszystko. Musisz jeszcze przygotować je do pracy. Dowiedz się jak to zrobić.

Odśnieżarka odśnieżarce nierówna. Istnieją rozmaite typy tych urządzeń, a każdy z nich został zaprojektowany z myślą o pracy w innym terenie. Odśnieżarka NAC jest dostępna w wariancie elektrycznym i spalinowym, z napędem lub bez, do wyboru są również różne szerokości i wysokości robocze. Zanim więc przystąpisz do szykowania sprzętu do pracy, warto zastanowić się czy nie warto wymienić odśnieżarki na inną.

Pierwszą rzeczą, na którą powinno zwrócić się uwagę przed zakupem, to szerokość robocza kosiarki. Zasada jest prosta: im większy jest teren do odśnieżenia, tym większa powinna interesować nas szerokość. Małe odśnieżarki wejdą w każdy kąt i można łatwo manewrować nimi pomiędzy przeszkodami, lecz oczyszczenie ze śniegu większej powierzchni będzie bardziej uciążliwe i czasochłonne. Duże odśnieżarki natomiast szybko zgarną duże połacie śniegu, ale trudno nimi manewrować na mniejszych przestrzeniach. Ba, jeśli szerokość chodnika jest mniejsza niż szerokość urządzenia, może się to okazać wręcz niemożliwe!

Kolejnym parametrem jest moc silnika odśnieżarki: im większą, tym dalej odrzucony zostanie śnieg, co jest szczególnie ważne w wilgotne dni, gdy nie mamy do czynienia z białym puchem, lecz ciężką, lepką skorupą.

Wybór między modelem spalinowym a elektrycznym wbrew pozorom nie jest trudny. Odśnieżarki elektryczne są przeznaczone do oczyszczania mniejszego terenu – ogranicza je bowiem długość przewodu. Oczywiście, można zainwestować w model spalinowy mając malutką działkę, wiedz jednak, że jest on cięższy i bardziej hałaśliwy. Pchanie odśnieżarki może ułatwić napęd, ale jego obecność wiąże się z wyższą ceną urządzenia.

Warto zastanowić się czy chcemy odśnieżać trawniki czy chodniki. Przykładowo: model ST2100 będzie doskonały do odśnieżania kostki ze względu na miękkie zakończenie łopatek wirnika, które nie zniszczą się w kontakcie z twardą powierzchnią oraz nie porysują kostki brukowej. 

Masz już sprzęt, masz powierzchnię pokrytą śniegiem. Co powinieneś zrobić, aby mieć pewność, że Twoja odśnieżarka NAC da z sobie wszystko?

Zanim zabierzesz się do pracy, wykonaj dokładny przegląd odśnieżarki – oczywiście na wyłączonym urządzeniu. Sprawdź w instrukcji czy nie nadeszła pora na zmianę oleju i upewnij się, że żadna część nie jest poluzowana, przetarta, przerdzewiała albo pęknięta. Sprawdź świecę zapłonowa na obecność uszkodzeń, a następnie koła lub gąsienice – mogą wymagać regulacji. Jeśli uznasz, że coś jest nie w porządku, wymień albo dokręć wadliwy element. Wierzymy, że przy zakupie odśnieżarki zadbałem o części zamienne. Jeśli nie – zrób to teraz.

Pozostało sprawdzić zasilanie. Jeśli masz odśnieżarkę elektryczną – upewnij się, że przewód nie został uszkodzony. Jeśli spalinową – uzupełnij paliwo. Wybrałeś model z rozrusznikiem? Naładuj akumulator, jeśli jest taka potrzeba. Nie każdy musi być jednak sprawnym mechanikiem. Jeśli nie czujesz się wystarczająco kompetentny, by samemu wykonywać przegląd urządzenia lub dokonywać napraw, skontaktuj się z naszym serwisem.

Wszystko działa jak należy? Jesteś już prawie gotowy! Jeszcze tylko ubierz się ciepło. Nie chciałbyś się przecież przeziębić…