Jak duży trawnik przy domu?

Jeśli masz sporą działkę, na której stawiasz dom, pozostałą część możesz dowolnie zagospodarować. Jak dużą powierzchnię pozostawić na trawnik?

Otoczenie domu trawnikiem to znakomita alternatywa dla ogródków kwiatowych czy grządek z warzywami. Dzięki trawie teren nie wydaje się „zatłoczony”, co pozwala ci uniknąć wrażenia kiczu, a przy okazji ograniczyć ilość obowiązków związanych z pielęgnacją działki. Załóżmy jednak, że dysponujesz dużą powierzchnią albo dopiero decydujesz się na zakup ziemi. Czy lepiej postawić na duży trawnik przy domu czy może na małe zielone paletko?

Przyjmuje się, że mały trawnik to trawnik o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, średni – do ok. 1 km kw., zaś duży to trawnik jeszcze większy. Niewiele działek przy polskich domach posiada duże trawniki, najczęściej można je znaleźć na terenach należących do firm czy instytucji. Średni trawnik jest najbardziej realną opcją, ale zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz.

Trawnik o sporej powierzchni to doskonała „przestrzeń buforowa” oddzielająca dom od zgiełku ulicy. Można grać na nim w piłkę z dziećmi albo urządzać pikniki. Co więcej, trawnik taki w naturalny sposób nawilża powietrze i sprawia, że atmosfera wokół domu jest wyjątkowo przyjemna. Ale posiadanie większego trawnika to nie tylko przyjemność. To także obowiązki.

Im większy trawnik, tym więcej czasu i środków musisz przeznaczyć na jego zasiewanie, koszenie, podlewanie, grabienie, nawożenie czy napowietrzanie. Jednocześnie, im bardziej zaniedbasz swoje obowiązki, tym bardziej będzie rzucać się w oczy brzydki, suchy albo zarośnięty trawnik. Mierz więc siły na zamiary.

Przy planowaniu trawnika weź pod uwagę koszty jego pielęgnacji. Nie chodzi tylko o kupienie nasion czy wydatki na wodę. Koszty bowiem wiążą się także z narzędziami ogrodniczymi.

Głównym narzędziem, które musisz mieć w swoim garażu, będzie oczywiście kosiarkaKosiarka elektryczna NAC to idealna kosiarka do małego lub średniego trawnika. Do małych trawników nadaje się kosiarka ręczna lub kosa spalinowa, zaś doskonała kosiarka do dużego trawnika to kosiarka spalinowa 56 cm lub większa – przy czym wartość ta dotyczy szerokości koszenia. Nie warto kupować tego typu kosiarki do trawnika mniejszego niż 400 m kw.

Ceny każdego z urządzeń są inne: kosiarki elektryczne są, rzecz jasna, tańsze niż kosiarki spalinowe, ale na ich koszt wpływa także obecność dodatkowych akcesoriów (np. wyjmowany kosz, rączka o regulowanej wysokości). W przypadku kosiarek spalinowych należy brać pod uwagę także konieczność uzupełniania paliwa. Nie będzie to ogromny wydatek, ale z pewnością go odczujesz, jeśli chcesz regularnie kosić pole o powierzchni przekraczającej kilometr kw. Czy nie lepiej będzie więc zaopatrzyć się w kosiarkę elektryczną? Niekoniecznie – bo jej zasięg dyktuje odległość od gniazdka elektrycznego.

Ale kosiarka to nie wszystko. Do pielęgnacji dużego trawnika przydają się także takie urządzenia, jak aerator czy wertykulator. Ułatwiają one doprowadzenie trawnika do porządku po zimie, napowietrzenie gleby i oczyszczenie jej z chwastów czy liści. Jeśli stawiasz na mały trawnik, możesz te zadania wykonać ręcznie, ale jeżeli decydujesz się na duży, wymagałoby to bardzo dużego wysiłku.

Ostateczne odpowiedzi na to pytanie musisz udzielić sobie sam. Szukając jej, kieruj się powyższymi kryteriami. Weź pod uwagę funkcje trawnika, koszty jego utrzymania oraz nakład pracy, którego będzie wymagała od ciebie pielęgnacja. Duży trawnik to większe koszty i większa ilość czasu spędzonego przy kosiarce, ale jednocześnie większe pole izolujące cię od jezdni, a także większa powierzchnia do zabaw dla twoich dzieci albo do organizacji rodzinnych imprez. Zastanów się więc: czy chcesz mieć duży trawnik, a jednocześnie masz chęć przy nim pracować i stać cię na zakup artykułów do pielęgnacji?