Glebogryzarka ułatwia życie każdemu amatorowi ogrodnictwa. Korzystając z niej, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. O czym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do pracy jesienią?

Na początek odpowiedzmy na podstawowe pytania: do czego służą glebogryzarki? Ile kosztują? Czy każdy posiadacz trawnika powinien mieć taki sprzęt?

Glebogryzarka to urządzenie do spulchniania gleby, pomagające przygotować ją pod zasiew lub na nadchodzące mrozy. Wykorzystuje się ją wiosną albo jesienią. Wprawdzie spulchnianie można wykonać za pomocą ręcznego narzędzia zwanego strzemiączkiem, ale to męczące i czasochłonne zadanie. Znajdujące się w glebogryzarce rotatory znacznie sprawniej przerzucają kopki ziemi, likwidując znajdujące się w niej grudki. Co więcej, w przeciwieństwie do człowieka maszyna działa zawsze z taką samą siłą. To znaczy, że każdy fragment ziemi będzie spulchniony na takiej samej głębokości.

Czy urządzenie jest drogie? To zależy od wybranego modelu. Najtańsza glebogryzarka elektryczna NAC, przeznaczona do użycia w małych, przydomowych ogródkach, to koszt nieprzekraczający 350 zł. Glebogryzarka NAC spalinowa to już droższa, ale i potężniejsza maszyna, na którą wydamy od ok. 1200 do 1600 zł.

Użycie glebogryzarki jesienią

Przed użyciem urządzenia powinniśmy sprawdzić, czy żadna z części nie jest poluzowana ani uszkodzona. Do pracy należy założyć przylegające do ciała ubranie, które nie wkręci się w żaden ruchomy element maszyny.

Jesienią glebogryzarka NAC jest wykorzystywana do zabezpieczenia ziemi przed niskimi temperaturami. W trakcie pracy nie może być jednak zbyt zimno, gdyż ziemia nie powinna być twarda. Pogoda powinna być w miarę możliwości neutralna: dość ciepła, o przeciętnej wilgotności powietrza, oczywiście bezdeszczowa. Gleba może być wilgotna, ale nie na tyle, żeby tworzyły się kałuże, bowiem zaraz po jej spulchnieniu ugnieciemy ją własnymi butami. Zalecana jest również praca w wietrzne dni – dla naszego komfortu.

Przed spulchnieniem gleby należy oczyścić ją z wszelkich przeszkód, które mogłyby utrudnić pracę lub zepsuć urządzenie. Należy pozbyć się kamieni, śmieci czy gałęzi. Zwracajmy również uwagę na to, czy na ziemi lub pod jej powierzchnią nie biegną żadne rury czy przewody, które glebogryzarka mogłaby uszkodzić.

Po użyciu sprzęt należy oczyścić i raz jeszcze sprawdzić, czy wszystkie części są dobrze zamocowane. Pamiętajmy również, by unikać pozostawiania na zimę paliwa w zbiorniku glebogryzarki spalinowej. Gromadzące się opary mogą stwarzać zagrożenie pożarowe. Stosując się do tych prostych rad, sprawnie, skutecznie i bez przeszkód przygotujemy ziemię na nadchodzące mrozy.