Ogród jest miejscem wypoczynku, relaksu i zabaw z dziećmi. Aby dobrze się do tego nadawał, musi być odpowiednio utrzymany – chodzi w szczególności o przystrzyżoną i wypielęgnowaną trawę. Prawidłowa pielęgnacja trawnika wymaga regularnego koszenia. Nie każdy posiadacz ogrodu potrafi co tydzień znaleźć czas na skoszenie trawy. Wówczas z pomocą przychodzi robot do koszenia trawy. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup robota koszącego warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami dotyczącymi naszego ogrodu. To ważne, aby wybrać takie urządzenie, które będzie odpowiadało wszystkim naszym potrzebom.

Dobór robota do koszenia trawy, zależy od:
– powierzchni trawnika – odpowiednia konstrukcja robota predestynuje robota do powierzchni trawnika do jakiej jest przeznaczony, należy na to zwróć szczególną uwagę przy zakupie.
 
– ukształtowania trawnika – niektóre roboty mają funkcje stref koszenia, co bardzo pomaga w dotarciu robota do oddalonych lub trudno dostępnych rejonów trawnika.
 
– ukształtowania terenu – roboty bardzo różnie radzą sobie z pochyłościami terenu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr jeśli nasz robot ma pracować w pagórkowatym terenie. Są roboty które mogą pokonywać pochyłości tylko do 20 stopni, natomiast mocniejsze pokonują pochyłości nawet do 30 stopni.
 
– wymaganych funkcji – takich jak inteligentny system doboru stylu koszenia do rodzaju trawnika – z pewnością pomoże skosić nasz trawnik szybciej i bardziej efektywnie.
 
– wymaganych inteligentnych czujników – możemy tutaj wymienić czujnik deszczu, czujnik napotkania przeszkody, czujnik przechyłu, czujnik wywrócenia.
 
– ułatwiających jego obsługę a także pomagających spersonalizować pory i czas koszenia – takie jak panel LCD – w którym możemy dokonać wielu ważnych dla nas ustawień pory i czasu koszenia – tak aby robot kosił w takich porach kiedy akurat np. nasze dzieci nie bawią się w ogrodzie, a także technologia WIFI pomagająca dokonywać ustawień pracy naszego robota na naszym smartfonie po zainstalowaniu specjalnej aplikacji.