W ostatnich latach zima stała się tak nieprzewidywalna, że warto mieć odśnieżarkę pod ręką od listopada nawet do kwietnia. Ale samo posiadanie urządzenia to nie wszystko. Musisz jeszcze przygotować je do pracy. Dowiedz się, jak to zrobić.

Odśnieżarka odśnieżarce nierówna. Istnieją rozmaite typy tych urządzeń, a każdy z nich został zaprojektowany z myślą o pracy w innym terenie. Spójrz zresztą na naszą ofertę: odśnieżarka NAC jest dostępna w wariancie elektrycznym i spalinowym, z napędem lub bez; masz do wyboru różne szerokości i wysokości robocze. Zanim więc przystąpisz do szykowania sprzętu do pracy, zastanów się, czy nie warto wymienić odśnieżarki na inną.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem, jest szerokość robocza odśnieżarki. Zasada jest prosta: im większy jest teren do odśnieżenia, tym większa szerokość powinna cię zainteresować. Małe odśnieżarki wejdą w każdy kąt i można łatwo manewrować nimi pomiędzy przeszkodami, lecz oczyszczenie ze śniegu większej powierzchni będzie bardziej uciążliwe i czasochłonne. Duże odśnieżarki natomiast szybko zgarną duże połacie śniegu, ale trudno nimi manewrować na mniejszych przestrzeniach. Ba, jeśli szerokość chodnika jest mniejsza niż szerokość robocza urządzenia, może się to okazać wręcz niemożliwe!

Odśnieżarka NAC

Następnie popatrz na moc silnika odśnieżarki: im większa, tym dalej odrzucony zostanie śnieg, co jest szczególnie ważne w wilgotne dni, gdy nie masz do czynienia z białym puchem, lecz ciężką, lepką skorupą.

Wybór między modelem spalinowym a elektrycznym wbrew pozorom nie jest trudny. Odśnieżarki elektryczne są przeznaczone do oczyszczania mniejszego terenu – ogranicza je bowiem długość przewodu. Oczywiście możesz zainwestować w model spalinowy, mając malutką działkę, wiedz jednak, że jest on cięższy i bardziej hałaśliwy. Pchanie odśnieżarki może ułatwić ci napęd, ale jego obecność zawsze wiąże się z wyższą ceną urządzenia.

Zastanów się, czy chcesz odśnieżać trawniki, czy chodniki. Przykładowo: model ST2100 będzie doskonały do odśnieżania kostki ze względu na miękkie zakończenie łopatek wirnika, które nie zniszczą się w kontakcie z twardą powierzchnią oraz nie porysują kostki brukowej. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły.

Przygotowanie odśnieżarki przed zimą

Masz już sprzęt. Masz powierzchnię pokrytą śniegiem. Co powinieneś zrobić, aby mieć pewność, że twoja odśnieżarka NAC da z siebie wszystko?

Zanim zabierzesz się do pracy, wykonaj dokładny przegląd odśnieżarki – oczywiście na wyłączonym urządzeniu. Sprawdź w instrukcji, czy nie nadeszła pora na zmianę oleju, i upewnij się, że żadna część nie jest poluzowana, przetarta, przerdzewiała albo pęknięta. Sprawdź świecę zapłonową na obecność uszkodzeń, a następnie koła lub gąsienice – mogą wymagać regulacji. Jeśli uznasz, że coś jest nie w porządku, wymień albo dokręć wadliwy element. Wierzymy, że przy zakupie odśnieżarki zadbałeś o części zamienne. Jeśli nie – zrób to teraz.

Pozostało sprawdzić zasilanie. Jeśli masz odśnieżarkę elektryczną – upewnij się, że przewód nie został uszkodzony. Jeśli spalinową – uzupełnij paliwo. Wybrałeś model z rozrusznikiem? Naładuj akumulator, jeśli jest taka potrzeba. Nie każdy musi jednak być sprawnym mechanikiem. Jeżeli nie czujesz się wystarczająco kompetentny, by samemu wykonywać przegląd urządzenia lub dokonywać napraw, skontaktuj się z naszą infolinią serwisową.

Wszystko działa jak należy? Jesteś już prawie gotowy! Jeszcze tylko ubierz się ciepło. Nie chciałbyś się przecież przeziębić…