Odśnieżarki - by zima nie była taka straszna

Kontener pełen odśnieżarek sprowadzony przed 30 laty ze Stanów Zjednoczonych do Polski dał początek firmie NAC New American Concept. Minęło jednak kilka zim zanim nieznane nad Wisłą urządzania znalazły wreszcie nabywców, którzy przekonali się, że skuteczność i szybkość pracy nawet pojedynczej maszyny bije na głowę pluton żołnierzy zaciekle machających łopatami do śniegu. Dziś odśnieżarki oraz zamiatarki spotkać można niemal na każdej ulicy, dzięki czemu walka z zimą stała się znacznie bardziej wyrównana.

Dla współczesnych odśnieżarek takich jak NAC STP196L-61-K nawet zupełnie zasypana białym puchem alejka czy chodnik nie jest żadnym problemem. Za sprawą szerokiej śruby śnieg (zarówno świeżo nasypany, jak i zlodowaciały) jest zbierany z nawierzchni, a następnie wyrzucony poprzez boczną dyszę na odległość co najmniej kilku metrów. Silnik, który napędza urządzenie, wprawia w ruch śrubę oraz koła, ale – w odróżnieniu od kosiarek do trawy – jego działaniem steruje przekładnia z kilkoma biegami „do przodu” oraz jednym wstecznym. Dzięki temu manewrowanie maszyną, której waga przekracza 50 kg,  jest dziecinnie proste, a trzymając ją w dłoniach, można się poczuć jak za sterem lodołamacza.

Trudne warunki pracy wymusiły na projektantach stworzenie konstrukcji bardzo wytrzymałej i przygotowanej na liczne przeszkody terenowe. Boczne płozy o regulowanej wysokości dbają, by śruba wirowała w bezpiecznej odległości od ziemi, nie zahaczając na przykład o chodnik. Koła mogą pochwalić się bieżnikiem, których nie powstydziłaby się rajdowa terenówka.

Pomyślano także o rozwiązaniach praktycznych – obracana dysza wylotowa pozwala wyrzucać śnieg zawsze w tę samą stronę, nawet pomimo zmiany kierunku jazdy. Najmocniejsze odśnieżarki mogą pochwalić się wyrzutem na odległość kilkunastu metrów. Uruchomienie silnika nie wymaga zdjęcia rękawic, co stanowi ogromne ułatwienie, gdy praca odbywa się na mrozie.

Alternatywą dla odśnieżarek są zamiatarki w rodzaju NAC SWP80-196L-KC, w których zamiast śruby śniegowej pracuje napędzana silnikiem szczotka o regulowanej wysokości osiągająca wysoką prędkość obrotową (300 obr./min). Twarde, wirujące włosy świetnie sprawdzają się nie tylko przy usuwaniu świeżego śniegu, ale również przy sprzątaniu piasku czy brudu z chodników. Szerokość robocza (80 cm) sprawia, że praca posuwa się szybko, tym bardziej że zamiatarkę można rozpędzić do prędkości nawet 5 km/h. Jej sterowaniem zajmuje się przekładnia oferująca 5 biegów do przodu i 2 do tyłu.

W dzisiejszych czasach ceni się uniwersalność i gotowość do podejmowania nowych wyzwań przez pracownika. Nie inaczej jest w przypadku klasowej zamiatarki – dokupienie lemiesza pozwala błyskawicznie zamienić ją w wydajny pług, który szybko odśnieży chodnik, drogę czy plac manewrowy. Urządzenie można także wyposażyć w opcjonalny pojemnik, w którym zbierane są zamiecione z ziemi nieczystości.

Hu, hu, ha! Z odśnieżarkami i zamiatarkami żadna zima nie jest zła!