Search
Generic filters

Jak przygotować trawnik do zimy?

Zbliża się zima, a zatem należy odpowiednio przygotować trawnik. Będzie to znacznie łatwiejsze, jeżeli mamy pod ręką aerator spalinowy NAC. Oto kilka wskazówek ogólnych dotyczących przygotowania trawy przed zimą oraz szczegóły dotyczące wykorzystania sprzętu.

Dlaczego należy przygotować trawnik do zimy? Z bardzo prostego powodu. Jeśli zlekceważymy te czynności jesienią, trawnik na wiosnę może okazać się blady, przerzedzony i niezdrowy. Jeśli zaniedbamy pielęgnację, trawa zostanie przygnieciona warstwą śniegu, nie uzyska odpowiedniej ilości składników odżywczych, a w najgorszym przypadku może nawet spleśnieć i obumrzeć.

Doprowadzenie do porządku spleśniałego trawnika z łysymi plamami będzie kosztowało wiele czasu, wysiłku i pieniędzy. Znacznie łatwiej uniknąć strat, zapobiegając popadnięciu trawy w zły stan. W tym celu wystarczy pamiętać o wykonywaniu kilku prostych czynności pielęgnacyjnych.

Gdy nadchodzi listopad to dla nas informacja, że nawozy azotowe powinny zostać przez nas odstawione już niemal dwa miesiące temu. Jeśli jeszcze nie zaniechaliśmy ich stosowania, zróbmy to natychmiast, bowiem przyczyniają się one do wzrostu roślin, tymczasem nam zależy, aby go zahamować i pozwolić trawie odpocząć w okresie zimowym. Możemy stosować nawozy na bazie potasu i fosforu – oczywiście po uprzednim skoszeniu trawy – aby zabezpieczyć źdźbła przed mrozami.

Koszenie trawy warto regularnie ponawiać praktycznie do pierwszych przymrozków. Jeśli jesień jest dość ciepła, ostatnie koszenie można wykonać dopiero na początku listopada. Zalecana wysokość źdźbła po skoszeniu to 2-4 cm. To szczególnie ważne, by śnieg pokrył skoszoną trawę, jeśli bowiem będzie ona zbyt wysoka, zostanie zmiażdżona pod jego ciężarem i odcięta od tlenu. To z kolei doprowadzi do powstania wyniszczającej „pleśni śniegowej”.

Możemy wreszcie pomyśleć o sposobach na krety, które niestety nie robią sobie zimowej przerwy i mogą poczynić znaczne szkody, z czego zdamy sobie sprawę dopiero po roztopach. Najprostszą metodą odstraszania zwierząt jest wbicie w glebę kilku palików i zawieszenie na nich butelek. Kiedy poruszy nimi wiatr, paliki zostaną wprawione w drgania. Te z kolei są wyczuwane – i nienawidzone – przez krety.

Wertykulator spalinowy NAC przydaje się podczas pielęgnacji trawnika przed nadchodzącymi mrozami – pozwala zabezpieczyć trawę przed spleśnieniem. Funkcja aeratora umożliwia napowietrzenie gleby poprzez jej nakłuwanie ostrzami urządzenia. Warto ją wykorzystać, bowiem kiedy powietrze dociera głęboko w strukturę gleby, trawa pokryta śniegiem nie jest zbytnio uciskana i kompresowana.

Zazwyczaj na aerację czas przychodzi jesienią, natomiast wertykulację wykonuje się zwykle wiosną. Można jednak na ok. 15-20 dni przed zapowiadanym nadejściem pierwszych mrozów przeprowadzić niezbyt intensywną wertykulację, czyli przeczesanie darni. W ten sposób pozbędziemy się chorych źdźbeł oraz opadłych liści, które pokryte śniegiem mogą zacząć pleśnieć.

Nasz wertykulator spalinowy NAC to urządzenie o dużej mocy, dlatego należy zachować ostrożność przy jego wykorzystaniu. Pamiętajmy, by – jeśli trawnik leży na wzniesieniu – pracować w poprzek, a nie wzdłuż pochyłości. Maksymalne nachylenie powierzchni może wynieść 15 stopni. Zawsze pracujmy w ubraniu ochronnym, dbając zwłaszcza o zabezpieczenie stóp grubymi butami. Urządzenie wyłączajmy podczas przejeżdżania po nierównościach, krawężnikach czy chodnikach. Dbajmy, by wszelkie elementy osłonowe zawsze znajdowały się na miejscu i były odpowiednio umocowane. Szczególną uwagę zachowajmy przy cofaniu, aby nie najechać na własne nogi.

Zdajemy sobie sprawę, że jesienią, gdy dni są krótkie, trudniej zabrać się do pracy w ogrodzie niż w słoneczne letnie weekendy. Warto jednak się przemóc – tylko wtedy bowiem będziemy pewni, że wiosną, po roztopach, przywita nas widok zadbanego, soczystego i gęstego trawnika.

NAC Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich ,,Opracowanie nowego projektu wzorniczego w branży urządzeń ogrodniczych”

Celem projektu jest upowszechnienie modelu tworzenia wartości rynkowej produktów przez wdrażanie autorskich wzorów i współpracę z projektantami.

Planowane efekty: wprowadzenie na rynek robota koszącego
Wartość projektu: 1 274 280,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 600 600,00 PLN