Search
Generic filters

Jak przygotować trawnik po zimie?

Gdy zima mija, a w ogrodzie przychodzi czas na wiosenne porządki, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o trawniku. Dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się zdrową i zieloną trawą w nowym nadchodzącym sezonie.

Regeneracja trawnika jest ważna nie tylko ze względu na jego estetykę. Jak o każdy żywy organizm, również o trawę należy dbać, aby zapewnić jej możliwość przetrwania. Jeśli wychodzisz przed dom i widzisz nieświeżo wyglądający trawiasty dywan, pełen pożółkłych, wysuszonych źdźbeł i gromadzącej się tu i ówdzie wody, to znak, że czas zabrać się do pracy.

Aby pozbyć się przykrego widoku i sprawić, żeby trawnik wyglądał zdrowo i wiosennie, najpierw należy za pomocą grabi wyczesać stare źdźbła oraz „ponacinać” ziemię na głębokość kilku centymetrów. Jeśli twój trawnik jest duży, zaoszczędź sobie czasu i nerwów, inwestując w wertykulator NAC. Jego zadaniem jest oczyszczenie gleby ze starej trawy, mchu czy chwastów – po zimie wertykulator sprawdzi się więc znakomicie, zwłaszcza jeśli będzie to wertykulator elektryczny albo spalinowy, nie zaś jeden z modeli pchanych, napędzanych przez samego użytkownika. Nie musisz martwić się również o precyzję nacięć. Maszyna sprawi, że będą miały odpowiednią głębokość i zostaną wykonane w optymalnych odstępach.

Teraz czas na aerator NAC, ewentualnie widły, jeśli wolisz tradycyjne acz męczące metody pracy. Tak czy inaczej, czas napowietrzyć glebę poprzez jej nakłuwanie. Aerator spalinowy lub elektryczny zrobi to szybko, sprawnie i tak jak należy. Jeżeli jednak wybierzesz widły, będziesz musiał wbić je w glebę pod kątem prostym i delikatnie poruszać w każdą stronę rozgarniając ziemię.

Jeśli zwlekałeś z pielęgnacją trawnika aż do kwietnia, warto po tym wszystkim wykonać wałowanie, czyli za pomocą ciężkiego wałka docisnąć darń do podłoża. Jeśli na trawniku wciąż zalega woda, konieczny będzie drenaż, czyli wyżłobienie rowków i wyłożenie ich rurami, którymi spłynie woda.

Po wszystkich wstępnych czynnościach trawnik jest elegancko wyczesany, ale zapewne w wielu miejscach pojawiły się placki łysej ziemi. Zagrab je, spulchnij, posyp torfem czy ziemią i zasiej trawę – wkrótce przestaniesz zauważać ubytki. Kiedy trawnik zostanie już doprowadzony do porządku, trawa wyschnie, a gleba osiągnie temperaturę co najmniej 5 st. C, przyjdzie więc czas na pierwsze po zimie wysypanie nawozu i hojne podlanie. Wkrótce trawnik powinien się zazielenić.

Kiedy już źdźbła podrosną a trawa zgęstnieje, przyjdzie czas na pierwsze koszenie. Przypomnij sobie, gdzie leży kosiarka do trawy. Jeśli nie możesz jej znaleźć, kosiarka NAC czeka w naszym sklepie w znakomitej cenie! Nie tnij niżej niż na wysokości 2,5 cm i nie częściej niż raz na tydzień. Z drugiej strony nie rozleniwiaj się – jedno koszenie na dwa tygodnie to absolutne minimum. Po skoszeniu trawnika zagrab trawę, możesz zostawić jej resztki tylko wówczas, gdy twoja kosiarka ma funkcję rozdrabniania, czyli mulczowania. Tak przetworzona trawa jest dobrym nawozem. Na koniec wyrównaj brzegi trawnika, przycinając je szpadlem.

I gotowe! Trawnik jak malowany.

NAC Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich ,,Opracowanie nowego projektu wzorniczego w branży urządzeń ogrodniczych”

Celem projektu jest upowszechnienie modelu tworzenia wartości rynkowej produktów przez wdrażanie autorskich wzorów i współpracę z projektantami.

Planowane efekty: wprowadzenie na rynek robota koszącego
Wartość projektu: 1 274 280,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 600 600,00 PLN