Search
Generic filters

Jak obsługiwać aerator i wertykulator?

Aerator i wertykulator to dwa urządzenia niezwykle przydatne w utrzymywaniu zdrowego i pięknego trawnika. Przyjrzyjmy się sposobom ich obsługi.

Aerator NAC napowietrza glebę poprzez jej nakłuwanie, natomiast wertykulator NAC oczyszcza glebę z chwastów, mchu czy starej trawy. Oba urządzenia są szczególnie przydatne tuż po zimie, gdy trawnik wymaga przygotowania na nadchodzący cieplejszy okres. Dzięki nim zmienimy śmietnisko pełne starych liści i zgniłej trawy w czyste, przyjemne dla oka poletko, które wkrótce się zazieleni.

Ważne, żeby przed włączeniem aeratorazapoznać się z dołączoną instrukcją od producenta. Pamiętajmy też, by dla najlepszych efektów pracować na suchej trawie, wstępnie oczyściwszy ją z większych kamieni i innych zanieczyszczeń. Jeśli urządzenie działa w trybie ciągłym, nie może być włączone dłużej niż przez pół godziny.

Aby korzystać z funkcji aeratora, należy założyć na maszynę wałek z drucikami, który umożliwi grabienie trawy i delikatne napowietrzenie gleby. Należy to zrobić przy wyłączonym urządzeniu – które można uruchomić tylko w czystym miejscu pracy, oddalonym od wszelkich materiałów łatwopalnych. Przed włączeniem jednak musimy upewnić się, że wszystkie elementy są umocowane prawidłowo, nie ma żadnych obluzowanych części, zaś kable nie są zużyte lub pęknięte. Obsługa aeratora powinna odbywać się z dala od dzieci.

Uruchamiając aerator, zwój kabla należy położyć w pobliżu urządzenia. Nie powinniśmy pozwolić, aby wił się po trawniku, jako że możemy się potknąć lub uszkodzić go, przejeżdżając po nim. Przy załączaniu sprzętu górną część kabla należy trzymać w ręce, którą nie uruchamiamy urządzenia. Uchwyt aeratora należy trzymać dwoma rękami. Obie ręce muszą znajdować się na rękojeści także wówczas, gdy kierujemy aeratorem.

Po zakończeniu pracy urządzenie należy oczyścić, a przed odłożeniem trzeba upewnić się, że nie powstały żadne uszkodzenia. W okresie letnim aerator najlepiej wykorzystywać jeden raz – dwa w sezonie, aby zapewnić trawnikowi najlepszy wygląd i zdrowe warunki do rozwoju.

Aby wykorzystać urządzenie jako wertykulator elektryczny NAC, należy założyć na nie wałek z grubymi ostrzami, kierując się wskazaniami instrukcji. To za pomocą tych właśnie ostrzy darń zostanie pionowo nacięta, co pozwoli oczyścić glebę. Należy także zamontować kosz, uprzednio otworzywszy tył urządzenia. Pojemnik zawieszamy na specjalnych hakach. Istnieją także modele z koszami zamontowanymi na stałe.

Możemy ułatwić sobie pracę korzystając z różnych wysokości pracy wertykulatora oraz różnych jego ustawień, umożliwiających m.in. delikatne grabienie trawy, jej zbieranie, a także czyszczenie trawnika z kamieni, patyków czy chwastów. Grabiąc, uważajmy na krawężniki – nie podjeżdżajmy do nich zbyt blisko, a jeśli musimy przejechać przez chodnik, wyłączmy maszynę.

Oczywiście musimy pamiętać, aby – tak jak w przypadku aeratora – korzystać ze sprzętu po jego uprzednim przeglądzie oraz po wstępnym przygotowaniu trawnika. Również po zakończeniu pracy warto wertykulator NAC oczyścić i dokładnie obejrzeć pod kątem zużycia części.

NAC Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich ,,Opracowanie nowego projektu wzorniczego w branży urządzeń ogrodniczych”

Celem projektu jest upowszechnienie modelu tworzenia wartości rynkowej produktów przez wdrażanie autorskich wzorów i współpracę z projektantami.

Planowane efekty: wprowadzenie na rynek robota koszącego
Wartość projektu: 1 274 280,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 600 600,00 PLN